Теплоізоляція приватного будинку
В даний час приватне малоповерхове будівництво стає все більш популярним, у зв'язку з чим асортимент будівельних матеріалів постійно розширюється. Якісно виконана теплоізоляція житлового будинку є одним з найважливіших завдань при будівництві, тому різноманітність продукції цього напрямку надзвичайно велике. У цій статті ми хотіли б розповісти про нові матеріали вітчизняного виробництва, які максимально відповідають потребам приватного забудовника.
У ДБН В.2.6-31: 2006 "Конструкції будинків и споруд. Теплова ізоляція будівель" були сформульовані нові правила будівництва, згідно з якими показники теплозахисту огороджувальних конструкцій були збільшені в 2,5-3 рази в порівнянні з попередніми нормами. Ці заходи дозволяють зменшити витрату енергії на обігрів будівель за рахунок зниження втрат тепла через стіни, підлоги, покрівлю та вентиляційні системи, а також забезпечити комфортну температуру повітря в приміщенні в жарку пору року. Така енергозберігаюча тактика сприяє підтримці оптимальної температури в будинку в будь-який час року і, як наслідок, дозволяє скоротити витрати на опалення і кондиціонування на 30%. Температура повітря в приватному будинку важлива не тільки для комфорту його власників, але і для здоров'я - адже в цьому приміщенні люди проводять більшу частину свого часу. Крім того, екологія нашої планети також виграє у зв'язку із зменшенням теплонадходжень від добре утеплених будинків та кількості викидів шкідливих речовин, що утворюються при спалюванні палива. Ось чому актуальність проблеми теплового захисту будівель в останні роки стрімко зростає.
Найбільшою популярністю в приватному малоповерховому будівництві по праву користуються каркасно-щитові технології. Відсутність необхідності в закладці посиленого фундаменту внаслідок легкості зведеної конструкції, по-перше, здешевлює процес приблизно на 30%, а по-друге, прискорює будівництво каркасного будинку. Оздоблювальні роботи в таких будинках виробляються безпосередньо після закінчення зведення будинку, так як усадки таких конструкцій не відбувається, а спеціальної підготовки поверхонь не потрібно: каркасне будівництво будинків не допускає нерівних стін, підлог і стель, кривих прорізів та інших похибок, притаманних традиційним будівельним технологіям. Використання новітніх високотехнологічних ізоляційних матеріалів дозволяє говорити про високий рівень тепло-і звукоізоляції каркасно-щитових будинків. Крім того, при прийнятній вартості такої каркасний будинок не поступається за своїми зовнішніми даними цегляним і каркасно-панельним будинкам. Але головна специфічна особливість таких будинків - мінімальні терміни будівництва: весь процес займає настільки мало часу, що вже через 3-4 місяці будинок готовий прийняти своїх господарів.
Після зведення каркаса будинку необхідно подбати про утеплення всіх огороджувальних конструкцій будівлі. Основні тепловтрати в будинках відбуваються через зовнішні стіни (до 30%), покрівлю (до 20%), вікна й двері (до 20%), стать та вентиляційні системи (до 30%). Встановлення більш досконалих конструкцій, максимально прагненнях до стін, допомагає скоротити тепловтрати через вікна і двері. Поліпшення теплозахисних характеристик всіх інших частин каркасного будинку, побудованого з деревини - екологічного, але щодо вологоємного матеріалу, підданого гниттю, впливу гризунів, а також грибка та інших хвороб, що викликаються його зволоженням, - можливо за допомогою сучасних теплоізоляційних матеріалів.
Теплоізоляційні матеріали по виду основної сировини підрозділяються на неорганічні, виготовлені на основі різних видів мінеральної сировини (гірських порід, шлаків, скла, азбесту), органічні, сировиною для виробництва яких служать природні органічні матеріали (торф'яні, деревоволокнисті) і матеріали з пластмас (на основі полістиролу, полівінілхлориду, поліуретану). Ці матеріали володіють різним набором властивостей, що дозволяє успішно використовувати їх у конкретних областях будівництва. Так, гранульований та екструзійний пенополістрол внаслідок своєї горючості і малої паропроникності знаходять своє застосування лише в фасадних системах «мокрого» типу. Напилюваний пінополіуретан горючий і нестійкий під впливом УФ-променів. Утеплювачі на основі пробки, паперу, тирси та їх композиції поступаються по вогнестійкості, теплопровідності і вологостійкості синтетичним матеріалам, а застосування ековати на основі целюлози вимагає підвищеної кваліфікації монтажної бригади та спеціального обладнання. Утеплювачі на основі синтетичного каучуку застосуються в основному для теплоізоляції труб на виробництвах і є непридатними для житлових приміщень, так як при горінні і впливі УФ-променів виділяють токсичні речовини.
До найбільш високоефективним теплоізоляційним матеріалам для житлового будівництва відносяться мінераловатні утеплювачі на основі базальтового та скловолокна, частка яких у виробництві теплоізоляції в останні роки становить 40-60%. Випускають їх у вигляді м'яких матів або жорстких плит різних типорозмірів і щільності, і область їх застосування досить широка. Це практично універсальний легкий пористий матеріал, за допомогою якого можливе виконання тепло-і звукоізоляції мансарди, перекриттів і підлог, у тому числі по лагам, каркасних стін дерев'яного будинку, а також зовнішнє утеплення кам'яного будинку.
Мінераловатні утеплювачі широко використовуються в нашій країні приблизно з середини минулого століття. Спочатку мінеральну вату застосовували для теплової ізоляції промислового обладнання і трубопроводів, в той час як зараз деякі різновиди матеріалу стали незамінні в житловому будівництві. Не дивно, адже за ці роки матеріал значно покращив свої характеристики: стійкість до деформацій, вогнестійкість і водовідштовхувальні властивості. Пошук нових технічних рішень, оптимальних для сучасного забудовника, в даний час триває провідними компаніями-виробниками теплоізоляційних матеріалів. Так, у 2012р. «Завод теплоізоляційних матеріалів« ТЕХНО »вперше запропонував споживачеві новий матеріал з базальтового волокна під маркою ТЕПЛОРОЛЛ, який об'єднав чудові тепло-і звукоізолюючі властивості каменноватних плит із зручністю і швидкістю монтажу матів з скловолокна. ТЕПЛОРОЛЛ ідеально підходить для тепло-і звукоізоляції малоповерхового каркасно-щитового будинку і може успішно застосовуватися для утеплення мансарди, скатної покрівлі, перекриттів і підлог по лагам. Для каркасних стін, міжкімнатних перегородок та інших вертикальних конструкцій ТехноНІКОЛЬ рекомендує використовувати вже відомі споживачеві матеріали - плити РОКЛАЙТ і ТЕХНОБЛОК. Легкі універсальні плити РОКЛАЙТ мають високі експлуатаційні характеристики, володіють низькою водопроникністю, високою міцністю на стиск, що забезпечує їх надійність і довговічність. Крім того, матеріал вигідно відрізняють простота обробки і монтажу. Плити ТЕХНОБЛОК щільністю від 45 до 65 кг/м3 залежно від різновиду, рекомендовані для застосування в якості тепло-і звукоізоляції в різних типах шаруватих кладок, каркасних стін (у тому числі зовнішніх) з різними видами обробки (в тому числі сайдингом). Крім того, плити ТЕХНОБЛОК можуть використовуватися в якості першого (внутрішнього) теплоізоляційного шару в навісних фасадних системах з повітряним зазором при двошаровій схемі утеплення.
Кам'яна вата виробляється з розплаву базальтових гірських порід, який піддаються волокноутворення і обробляється певним чином сполучною речовиною. Завдяки останнім технічним новинкам і спеціальним дослідженням наукового центру компанії ТехноНІКОЛЬ новий матеріал ТЕПЛОРОЛЛ володіє не тільки міцністю, довговічністю і гідрофобністю, але і підвищеною стисливістю і пружністю, характерними тільки для даного теплоізоляційного мату. Особливість структури матеріалу, а саме хаотичне розташування довгих волокон, міцно скріплених сполучними речовинами, робить ТЕПЛОРОЛЛ стійким до деформацій матеріалом стабільного розміру, тоді як скловата, що відрізняється паралельно орієнтованими волокнами, досить легко розшаровується і руйнується під дією потоку повітря. Слід зазначити, що термін експлуатації ТЕПЛОРОЛЛА зіставимо з терміном служби будівлі.
Особливу увагу при будівництві приділяється вогнестійкості та екологічності використовуваних матеріалів. ТЕПЛОРОЛЛ - негорючий, абсолютно інертний, практично не запилені, на відміну від скловати, безпечний для здоров'я людини матеріал, що відповідає всім вимогам для житлового будівництва. Сполучне органічна речовина, яка відповідає за важливі характеристики матеріалу, присутній в утеплювачі в кількості не більше 2%, відрізняється стабільністю складу і не виділяється в ході експлуатації будівлі. ТЕПЛОРОЛЛ відноситься до негорючих матеріалів: при пожежі шари каменноватних ізоляції протистоять вогню, оскільки плавлення базальтового волокна відбувається при температурі близько 1400 ° С. Таким чином, ТЕПЛОРОЛЛ за ступенем пожежної безпеки є більш надійним матеріалом, ніж звичайна скловата, яка при температурі вище 600 ° С спікається в скляну кулю.
Теплозберігаючі властивості матеріалу ТЕПЛОРОЛЛ достатньо високі: теплопровідність λБ становить не більше 0,040 Вт / (м * ° C), тобто ТЕПЛОРОЛЛ в 3 рази «тепліше» дерева і в 15 разів «тепліше» цегли. Однак слід пам'ятати про те, що свої теплозберігаючі властивості будь пористий утеплювач зберігає лише в сухому стані: підвищена вологість повітря в порах утеплювача і конденсат сприяють руйнуванню будматеріалу у зв'язку з циклом промерзання-відтавання, а також значно зменшують його теплоізоляційні властивості, оскільки теплопровідність води набагато вище теплопровідності повітря. Хоча ТЕПЛОРОЛЛ володіє підвищеною гідрофобністю, він повинен бути захищений від атмосферних опадів під час транспортування, зберігання і монтажу.
Завдяки хорошій стисливості ТЕПЛОРОЛЛ випускається у вигляді компактно упакованих рулонів, що дозволяє значно скоротити витрати на транспортування. Однак необхідно берегти цілісність упаковки: рулони повинні ретельно закріплюватися під час перевезення щоб уникнути падіння, розвантаження необхідно здійснювати акуратно, без пошкодження упаковки. Працювати з матеріалом просто - необхідний ніж та засоби індивідуального захисту. Після розкриття упаковки потрібно повністю розгорнути рулон на рівній поверхні, обережно струснути матеріал з кожного кінця, намагаючись не пошкодити його. Потім необхідно дати ТЕПЛОРОЛЛУ відлежатися не менше 5 хвилин для відновлення товщини, перш ніж приступити до роботи. Велика довжина (до 14 м) дозволяє ізолювати велику площу за один підхід і мінімізує відходи на обрізку. Для надійної установки ТЕПЛОРОЛЛА ширина матеріалу повинна на 10-20 мм перевищувати відстань між кроквами, лагами або стійками каркаса. Якщо ширина рулону не збігається з відстанню між цими частинами конструкції, то необхідно нарізати мат на плити шириною, рівній кроці стійок з запасом 10-20 мм. Висока пружність дозволяє встановлювати матеріал в розпір, забезпечуючи щільне прилягання плит ізоляції до каркасних стійок і один до одного, зменшуючи тим самим «містки холоду». Широка лінійка продукції дозволяє вибрати ТЕПЛОРОЛЛ зручного розміру.
Оскільки вологість повітря в приміщенні значно вище, ніж на вулиці, а 5 місяців опалювального сезону в році забезпечують ще й стійку різницю температур, необхідно пам'ятати, що випадання конденсату на внутрішніх поверхнях будинку робить проживання неможливим. Цей процес можна пояснити за допомогою поняття точки роси - конкретної температури повітря, при якій водяна пара починає конденсуватися на твердій поверхні. Щоб точка роси не перебувала на внутрішніх поверхнях огороджувальних конструкцій, температура їх не повинна сильно відрізнятися від температури повітря в приміщенні. Так, для стін, стелі та підлоги ця різниця не повинна перевищувати 6, 4 і 2 ° С відповідно при температурі повітря в приміщенні 20-22 ° С і його відносної вологості близько 55%. Необхідні показники розраховуються для кожного будинку індивідуально і залежать у тому числі від товщини шару, що утеплює. Товщина тепло-та звукоізоляційний мату ТЕПЛОРОЛЛ становить 50-150 мм, плити РОКЛАЙТ випускаються товщиною 50-170 мм, а ТЕХНОБЛОК - 50-170 мм, що дозволяє виробляти утеплення в один шар.
Утеплювач на основі кам'яної вати - паропроникливий матеріал, волокна якого можуть видуватися вітром, тому стіни, мансарди і підлоги утеплюються за певною схемою. У таку схему включаються наступні компоненти: внутрішня обробка (з боку приміщення), пароізоляція, несуча дерев'яна конструкція, дерев'яні лаги чи крокви, між якими в розпір встановлюється утеплювач, та інші матеріали, що розрізняються в залежності від утеплюється елемента конструкції. При необхідності видалення надлишків водяної пари з шару утеплювача влаштовують зазор між шаром утеплювача і зовнішньої обшивкою будівлі або покрівельним покриттям. У цьому випадку для захисту теплоізоляційного шару від видування роблять прошарок із паропроникнюваної дифузійної мембрани.
Таким чином, утеплення каркасно-щитового будинку являє собою досить трудомістку процедуру, в зв'язку з чим пошук більш простих монтажних рішень набуває великого значення. Однак, оскільки першочерговими критеріями при виборі теплоізоляції є високі теплоізоляційні показники, пожежна безпека, паропроникність, стабільність розмірів, гарне звукопоглинання, зручність транспортування і зберігання, вологостійкість, ТЕПЛОРОЛЛ можна з упевненістю назвати ідеальним матеріалом, що утеплює для котеджного і каркасного будівництва.
- 1124 просмотра