ДБН А.3.1-5-96 ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ДБН А.3.1-5-96 ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

 

ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ, ОРГАНІЗАЦІЯ І ТЕХНОЛОГІЯ

Видання офіційне

Державний комітет України

у справах містобудування і архітектури

Київ 1996

РОЗРОБЛЕНІ: ОП НДІБВ Держкоммістобудування України

(докт.техн. наук, проф. В.С.Балицький,

докт. техн. наук, проф. О.В.Долотов,

канд. техн. наук В.І.Садовський,

інженери О.Л.Сокол, М.І.Кравець) за

участю інженера А.І.Бічуча

(НДІМЕХМОНТАЖ Української державної

корпорації Укрмонтажспецбуд").

ВНЕСЕНІ: ОП НДІБВ Держкоммістобудування України.

ПІДГОТОВЛЕНІ Управлінням економічного аналізу, зміни

ДО ЗАТВЕРДЖЕННЯ: форм власності та ринкової інфраструктури

у будівництві Держкоммістобудування України

(В.Ф.Коваленко, С.Г.Гроховський,

М.Ф. Дорошенко).

ЗАТВЕРДЖЕНІ: Наказом Держкоммістобудування України від

03.04.96 N 49 і введені в дію 01.09.96 р.

3 введенням в дію Державних будівельних норм України

"Організація будівельного виробництва" (шифр ДБН А.3.1-5-96) в

Україні втрачає силу СНиП 3.01.01-85* "Организация строительного

производства".

Укрархбудінформ


ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

-------------------------------------------------------------

|Управління, організація і технологія. ДБН А.3.1-5-96 |

|Організація будівельного виробництва Замість |

| СНиП 3.01.01-85* |

-------------------------------------------------------------

Дані норми встановлюють загальні вимоги до організації будівельного виробництва при будівництві, а також розширенні,реконструкції і технічному переозброєнні (надалі - "будівництво") об'єктів (підприємств, будівель, споруд і їх комплексів) будь-якого призначення. Цих вимог повинні дотримуватись усі учасники будівництва, незалежно від форм власності і відомчої належності. До розряду рекомендаційних відносяться пункти 4.2, 4.3, 4.4 тексту; 2в, 2г, 2д, 2е, 2ж додатку 3; 1в, 1г, 1д, 1з, Зв, Зг, Зд додатку 5 та підпункт "г" додатку 7.

По окремих видах спеціального будівництва в доповнення до даних правил слід враховувати вимоги погоджених з Державним комітетом України у справах містобудування і архітектури і затверджених у встановленому порядку відомчих нормативних документів, що відбивають специфіку цих видів будівництва.

1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1 Організація будівельного виробництва повинна забезпечувати цілеспрямованість організаційних, технічних і технологічних рішень і заходів на виконання зобов'язань по контрактах на будівництво об'єктів (введення їх в дію з необхідною якістю і в обумовлені терміни) при дотриманні виробничо-господарських, економічних та інших інтересів учасників будівництва.

Виконанню робіт на об'єктах повинен передувати комплекс заходів і робіт по підготовці будівельного виробництва, що забезпечують можливість здійснення будівництва у відповідності з умовами підрядних контрактів і взаємозв'язану діяльність усіх його учасників. Підготовка будівельного виробництва включає загальну організаційно-технічну підготовку, підготовку до будівництва об'єкта, підготовку будівельної організації і підготовку будівельно-монтажних робіт. Підготовка виробництва в обсязі, необхідному для початку будівельно-монтажних робіт на об'єкті (пусковому комплексі), і розгортання їх з необхідною інтенсивністю, повинні бути виконані до початку будівництва.

Будівництво об'єкта повинно здійснюватися на основі попередньо розроблених рішень по організації будівництва і технології виконання робіт, які повинні бути відображені в проектно-технологічній документації (ПТД). Ця документація є невід'ємною кладовою частиною документації на будівництво, поряд з проектно-кошторисною документацією та робочими кресленнями. До її складу входить проект організації будівництва (ПОВ) і проект виконання робіт (ПВР). Склад і зміст ПТД, необхідної для здійснення робіт на об'єкті, встановлюються у контракті на його будівництво в залежності від виду будівництва, складності об'єкта, форм взаємодії учасників будівництва тощо, на основі положень розділу 3.

Будівельне виробництво слід організовувати виходячи з умов раціонального використання технологічної спеціалізації організацій і підрозділів по виконанню окремих видів будівельно-монтажних робіт, наданню окремих видів послуг або будівництву певних типів об'єктів. Слід застосовувати, при необхідності, комбіновані організаційні форми управління, які грунтуються на раціональному поєднанні промислового та будівельного виробництва, враховують виробничу різноплановість, різницю форм власності учасників будівництва, їх організаційно-економічну самостійність, домінування горизонтальних зв'язків ринкового типу.

Погодження виконання комплексу робіт на кожному об'єкті усіма учасниками його будівництва повинно забезпечуватись на основі координації їх діяльності генеральним підрядчиком, рішення якого з питань, пов'язаних з виконанням зобов'язань, передбачених контрактом, є обов'язковим для усіх учасників, незалежно від їх відомчої належності, організаційно-економічного устрою і форм управління.

При організації будівельного виробництва повинні забезпечуватись:

- раціональні методи організації будівельно-монтажних робіт, що забезпечують дотримання умов контрактів на будівництво, а також відповідають виробничим можливостям і інтересам виконавців (при достатніх для цього обсягах та техніко-економічній доцільності - переважно потокові);

- раціональна технологічна послідовність виконання робіт, техніко-економічно і технолоічно обгрунтоване їх суміщення;

- комплектне забезпечення будівельно-монтажних робіт на кожному організаційно-технологічному модулі (будівлі, споруді, вузлі, ділянці, секції, поверсі, ярусі, об'ємно-планувальному елементі, приміщенні тощо) матеріальними і технічними ресурсами в терміни, що забезпечують виконання робіт у відповідності з календарними планами і графіками робіт;

- при техніко-економічній доцільності - зведення будинків, споруд та їх частин індустріальними методами на основі комплектної поставки конструкцій, виробів, матеріалів, устаткування і блоків підвищеної заводської готовності, а також укрупнювального збирання конструкцій на будівельному майданчику перед їх встановленням у проектне положення;

- виконання робіт сезонного характеру, включаючи окремі види підготовчих робіт, в найбільш сприятливу пору року (якщо вимогами замовника не передбачено інше);

- використання сучасних інформаційних технологій, засобів обчислювальної техніки та обміну інформацією при вирішенні інформаційних задач будівельного виробництва - його підготовки, розробки ПТД, планування і управління, забезпечення всіма видами ресурсів, обліку тощо;

- умови праці, санітарно-побутове та медичне обслуговування працюючих у відповідності з діючими санітарними нормами;

- суворе дотримання правил охорони праці та техніки безпеки відповідно до Закону України "Про охорону праці", пожежної безпеки відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" та Правил пожежної безпеки в Україні;

- дотримання вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і погоджених умов виконання робіт на ділянках існуючої міської забудови.

1.2 До початку виконання будівельно-монтажних (в тому числі підготовчих) робіт на об'екті замовник повинен одержати дозвіл на виконання будівельно-монтажних робіт в органах державного архітектурно-будівельного контролю ДАБК) у порядку, встановленому ДБН А.3.1-2-93 "Порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт", передати підрядній організації будівельний майданчик і оформлені у встановленому порядку документи, необхідні для його повноцінного використання (якщо контрактом не передбачене інше).

При реконструкції (технічному переозброєнні) замовник передає також необхідний фронт робіт на об'єкті.

1.3 До основних робіт по будівництву об'єкта або його частини дозволяється приступати лише після відведення в натурі майданчика (траси) для його будівництва, влаштування необхідних огороджень будівельного майданчика (охоронних, захисних або сигнальних) і створення розбивочної геодезичної основи. До початку зведення будівель та споруд необхідно виконати зняття родючого шару грунту, складування його в спеціально відведених місцях для подальшого використання для рекультивації земель, вертикальне планування будівельного майданчика, роботу по водовідведенню, влаштування постійних та тимчасових внутрішньомайданчикових доріг, під'їздів та інженерних мереж (каналізації, водо-, тепло-, енергопостачання тощо), необхідних на період будівництва та передбачених проектом організації будівництва і проектами виконання робіт, забезпечення будови протипожежним водопостачанням, зв'язком та засобами пожежогасіння.

В тих випадках, коли будівельний майданчик розташований на території, яка підлягає впливу несприятливих природних і техногенних явищ та геологічних процесів (селі, лавини, зсуви, обвали, заболоченість, підтоплення, просідання, підроблені території і т.ін.), після створення геодезичної розбивочної основи до початку виконання внутрішньомайданчикових підготовчих робіт повинні бути виконані за спеціальними проектами */ першочергові заходи і роботи по захисту території від вказаних процесів.

Завершення зовнішньомайданчикових і внутрішньомайданчикових підготовчих робіт в обсязі, що забезпечує будівництво об'єкта або його черги, повинно бути підтверджене актом, складеним замовником і генпідрядчиком за участю субпідрядних організацій, що виконували роботи підготовчого періоду, профспілкового комітету генпідрядчика та представників територіальних органів Державного нагляду за охороною праці за формою, наведеною у додатку 12.

1.4 Забороняється розпочинати роботи по зведенню конструкцій будинку (споруди) або його частини (секції, прогону, ділянки, захватки тощо) до повного завершення влаштування підземних конструкцій і зворотньої засипки котлованів, траншей, пазух з ущільненням грунту до щільності його у природному стані або заданій проектом (за винятком підземних конструкцій, зведення яких проектом виконання робіт передбачено в інші терміни).

1.5 При будівництві крупних об'єктів будівельні і монтажні роботи по їх спорудженню рекомендується здійснювати по пускових комплексах або чергах будівництва, склад і черговість яких встановлюється контрактом.

1.6 Будівництво крупних підприємств, в яких можуть бути виділені взаємозв'язані між собою технологічні вузли, слід організовувати переважно вузловим методом, при якому завершення будівельно-монтажних робіт на окремих вузлах створює таку технічну готовність їх, яка дозволяє автономно, незалежно від готовності об'єкта в цілому, проводити налагоджувальні роботи і випробування агрегатів, механізмів і пристроїв.

---------------------------------------------------

*/ Тут і налалі термін "проект" означає проектно-кошторисну

документацію, розроблену для конкретного об'єкта у відпо-

відності з вимогами ДБН на порядок розробки, погодження

та затвердження проектної документації для будівництва.

В цьому випадку календарні терміни будівництва, поставки устаткування і конструкцій, потреба у матеріалах та їх комплектна поставка на будову, забезпечення трудовими ресурсами і засобами механізації повинні розглядатись у розрізі виділених вузлів.

1.7 При техніко-економічній доцільності зведення типових та таких, що багаторазово повторюються, будівель, споруд і їх частин (котельні, компресорні та насосні станції, трансформаторні підстанції, транспортні галереї, вбудовані приміщення виробничих будівель тощо), а також монтаж технологічних ліній, агрегатів, установок і інженерного обладнання може здійснюватися комплектноблочним методом - з агрегуванням устаткування і конструкцій в блоки на заводах-постачальниках, збірно-комплектувальних підприємствах або базах будівельної індустрії.

Організація будівельного виробництва в цьому випадку повинна охоплювати виготовлення, поставку на будівництво комплектів блоків, їх укрупнювальне збирання і зведення об'єкта з них у відповідності з проектно-кошторисною документацією.

Проект організації будівництва повинен включати необхідні техніко-економічні обгрунтування, а також організацію виготовлення, випробування і поставки блоків до місця установки їх в проектне положення. Поставка блоків повинна забезпечувати можливість зведення об'єкта в запроектованій технологічній послідовності та в потрібні терміни.

1.8 При спорудженні лінійних об'єктів (транспорту, зв'язку, меліоративних систем, ліній електропередач тощо), а також при необхідності виконання робіт на значній віддалі від місця постійної дислокації будівельних організацій доцільно використовувати мобільні будівельні формування, які оснащені відповідно до профілю роботи засобами транспорту, пересувними механізованими установками і пристроями енергетичного забезпечення, а також мобільними (інвентарними) будівлями для потреб будівництва.

В необхідних випадках, при техніко-економічній доцільності, допускається застосовувати в таких ситуаціях вахтовий метод організації будівництва, який передбачає виконання робіт на виїзді силами підрозділів, що регулярно змінюють одне одного.

1.9 Для виконання робіт, що потребують спеціалізованого обладнання і відповідно підготовлених кадрів (штучне хімічне, криогенне і термічне закріплення слабких грунтів, безтраншейна прокладка підземних комунікацій, монтаж висотних споруд, зокрема баштового типу, влаштування хімічних та жаростійких покриттів тощо), слід залучати переважно спеціалізовані будівельні організації, які мають ліцензії на виконання відповідного виду робіт.

1.10 При будівництві об'єктів на ділянках існуючої міської забудови умови виконання робіт повинні бути у встановленому порядку погоджені з відповідними органами державного нагляду, місцевою адміністрацією та експлуатаційними організаціями. При цьому обумовлюються: виділення небезпечних зон, меж та осей підземних споруд і комунікацій; схеми руху транспорту і пішоходів із забезпеченням безпечних під'їздів та підходів до діючих підприємств, будівель і споруд; протипожежні розриви; заходи по попередженню забруднення території, водного та повітряного басейнів, а також заходи щодо захисту від шуму, вібрації та інших шкідливих та небезпечних впливів; при необхідності -- відселення жителів з будинків, що прилягають до будівельного майданчика.

1.11 Будівництво об'єктів повинно вестись з дотриманням будівельних норм, правил і стандартів, а складних і унікальних об'єктів - з дотриманням, крім того, особливих вказівок та технічних умов проекту. Застосування міжнародних стандартів повинно обумовлюватись контрактом.

1.12 При організації будівельного виробництва необхідно керуватись діючими нормативними документами, що регламентують: - договірні відносини у капітальному будівництві;

- склад, комплектність і правила оформлення проектної, конструкторської та кошторисної документації, а також забезпечення нею виконавців у відповідності до профілю виконуваних ними робіт;

- положення про авторський нагляд проектних організацій за будівництвом підприємств, будівель та споруд;

- умови виконання будівельно-монтажних робіт на об'єкті, порядок і правила їх ведення і приймання, облаштування робочих місць;

- склад робіт і нормативи витрат ресурсів для їх виконання;

- умови поставки устаткування для монтажу;

- тривалість будівництва об'єктів;

- прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

- охорону праці, техніку безпеки, пожежну безпеку;

- охорону навколишнього природного середовища;

- ліцензування учасників інвестиційної діяльності;

- сертифікацію будівельної продукції.

1.13 Умови, в яких повинні виконуватись будівельні і, особливо, монтажні роботи на об'єктах, повинні бути відображені в проектній, конструкторській та кошторисній документації, в ПТД по організації будівництва і виконанню робіт, в контрактах на будівництво і договорах на виготовлення та поставку конструкцій і устаткування.

У випадках, коли будівельно-монтажні організації змушені виконувати роботи в умовах, що відрізняються від передбачених нормативними документами, контрактом, ПТД по організації будівництва або виконання робіт, із застосуванням інших методів і засобів, - замовник, генпідрядчик і виконавець цих робіт повинні спільно вирішити питання щодо їх підготовки, комплектації ресурсами та виконання, а також взаєморозрахунків за них.

1.14 При організації будівельного виробництва слід передбачити випереджаюче будівництво під'їздних шляхів та причалів; об'єктів складського господарства, житлового та соціально-побутового призначення, розвиток виробничої бази та комунального господарства. При цьому слід враховувати можливість тимчасового використання з цією метою (за згодою замовника) запроектованих постійних будівель та споруд. Ці об'єкти повинні бути готові до експлуатації в обсягах та в терміни, що необхідні для здійснення кожного етапу будівництва.

1.15 На кожному об'єкті будівництва належить:

- вести загальний журнал робіт за формою, наведеною в додатку

1, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлюється генпідрядчиком за погодженням із замовником і субпідрядними організаціями за формами, наведеними в додатку

2, а при наявності авторського нагляду проектних організацій

- також і журнал авторського нагляду - у відповідності до положення про авторський нагляд проектних організацій за будівництвом підприємств, будівель та споруд;

- складати акти обстеження прихованих робіт, проміжного прийняття відповідальних конструкцій, індивідуального та комплексного випробування устаткування, систем, мереж та пристроїв;

- оформляти іншу виробничу документацію, передбачену іншими ДБН, і виконавчу документацію - комплект робочих креслень з написами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт, про відповідність виконаних в натурі робіт цим кресленням або внесеним в них за погодженням із замовником та проектною організацією змінам.

1.16 Після завершення окремих етапів робіт (зведення підземної, надземної частин будівель тощо) слід своєчасно звільняти майданчик від тимчасових будівель і споруд, як тільки в них відпаде необхідність, керуючись будгенпланом для відповідних стадій будівництва. При цьому особливу увагу належить звертати на своєчасність відключення і розбирання мереж тимчасового водо-, енерго-, газо-та теплопостачання.

1.17 Закінчені будівництвом об'єкти здаються замовнику в експлуатацію. Здача-прийняття об'єкта проводиться в порядку, встановленому ДБН А.3.1-3-93 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення", і оформляється актом, підписання якого визначає момент передачі об'єкта у власність замовника. Етапи здачі-прийняття, обов'язки сторін при цьому, необхідність в програмі випробувань, способи розв'язання взаємних претензій та інше, а також гарантійні строки експлуатації по об'єкту в цілому і (або) окремих видах робіт слід встановлювати у контракті на будівництво об'єкта.

2 ПІДГОТОВКА БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

2.1 Підготовка будівельного виробництва повинна забезпечувати можливість цілеспрямованого розгортання і виконання будівельно-монтажних робіт і взаємозв'язаної діяльності всіх учасників будівництва як на окремих об'єктах, так і в обсязі виробничої програми будівельно-монтажної організації. Підготовка повинна з необхідним випередженням передувати кожному етапу безпосереднього виконання будівельно-монтажних робіт. Ії слід організовувати як регулярно функціонуючу систему взаємозв'язаних заходів організаційного, технічного, технологічного і планово-економічного характеру, яка охоплює такі основні напрями: загальну організаційно-технічну підготовку, підготовку до будівництва об'єкта, підготовку будівельної організації і підготовку до виконання будівельно-монтажних робіт.

2.2 Загальна організаційно-технічна підготовка повинна виконуватися у відповідності з діючим положенням про підрядні контракти в будівництві України. До цього виду підготовки відносяться:

передконтрактні роботи, в тому числі при оголошенні тендерних торгів - розробка оціночних аванпроектів по об'єктах, попереднє формування і оцінка варіантів виробничої програми, визначення витрат на будівництво, а у випадках прямих переговорів-- підготовка і укладання передконтрактної угоди (протоколу намірів); участь у тендерних торгах за одержання замовлення на будівництво, укладання контракту, вибір партнерів по його виконанню, укладання контрактів з субпідрядчиками, пошук постачальників матеріалів, конструкцій, виробів і устаткування, укладання з ними договорів на постачання, організація поставок на будову; забезпечення будови проектно-кошторисною документацією, вирішення питань авторського нагляду; визначення необхідності організації пожежної охорони; відведення в натурі майданчика (траси) для будівництва; вирішення питань фінансування будівництва і фінансових гарантій; оформлення дозволів і допусків на виконання робіт; переселення осіб та організацій, розташованих у будівлях, що підлягають зносу; забезпечення будівництва під'їзними шляхами, електро-, тепло-і водопостачанням (у тому числі протипожежним), системою зв'язку, засобами пожежогасіння, приміщеннями санітарно-побутового та іншого обслуговування будівельників.

Обов'язки по здійсненню функцій загальної підготовки будівництва учасники інвестиційного процесу розподіляють між собою самостійно при складанні протоколів намірів і контрактів на будівництво з урахуванням особливостей створюваного об'єкта, умов його будівництва, складу охоплюваних контрактом робіт, складу учасників контракту та інших умов.

2.3 Підготовка до будівництва кожного об'єкта повинна передбачати: вивчення інженерно-технічним персоналом проектно-кошторисної документації (в тому числі при реконструкції або технічному переозброєнні існуючого об'єкта - документації по технічному обстеженню конструкцій) і детальне ознайомлення з умовами будівництва; розробку проектів виконання робіт по будівництву будівель, споруд і їх частин, а також на позамайданчикові та внутрішньомайданчикові підготовчі роботи; виконання власне робіт підготовчого періоду (з дотриманням природно-охоронних вимог, вимог з охорони праці, техніки безпеки та пожежної безпеки).

До позамайданчикових підготовчих робіт відноситься будівництво під'їзних шляхів і причалів, ліній електропередач з трансформаторними підстанціями, мереж водопостачання з водозабірними спорудами, каналізаційних колекторів з очисними спорудами, житлових містечок для будівельників, об'єктів виробничої бази будівельних організацій, обладнання перевалочних баз, удівництво пожежних депо та організація пожежної охорони, а також створення і налагоджування автоматизованих систем планування та управління, обчислювальних мереж, споруд, пристроїв та ліній зв'язку.

До внутрішньомайданчикових підготовчих робіт відносяться:

здача-прийняття геодезичної розбивочної основи для будівництва і

геодезичні розбивочні роботи для прокладання інженерних мереж і

доріг, зведення будівель і споруд; звільнення будівельного майдан-

чика для будівельно-монтажних робіт (розчищення території, знесення

будівель тощо); планування території; штучне пониження (в

необхідних випадках) рівня грунтових вод; перекладання існуючих і

прокладання нових інженерних мереж, влаштування постійних і тимча-

сових доріг, огородження будівельного майданчика з організацією в

необхідних випадках контрольно-пропускного режиму; розміщення

мобільних (інвентарних) будинків і споруд виробничого, складського,

допоміжного, санітарно-побутового та громадського призначення, вла-

штування складських майданчиків і приміщень для матеріалів,

конструкцій і устаткування; організація функціонування автоматизо-

ваних систем планування і керування, обчислювальних мереж і засобів

зв'язку для керування виконанням робіт, в тому числі оперативно-ди-

спетчерського; забезпечення будівельного майданчика освітленням,

протипожежним водопостачанням, засобами пожежогасіння, сигналізації

та зв'язку.

При згоді замовника на використання для потреб будівництва запроектованих постійних або існуючих будівель і споруд їх також належить збудувати або пристосувати у підготовчому періоді. При техніко-економічній доцільності і згоді замовника для цих цілей можуть будуватись тимчасові неінвентарні будівлі і споруди.

Тимчасові позамайданчикові і внутрішньомайданчикові дороги влаштовують при недоцільності або неможливості використання для потреб будівництва постійних існуючих і запроектованих доріг.

Конструкція всіх доріг, що використовуватимуться як тимчасові, повинна забезпечувати рух будівельної техніки і перевезення максимальних за масою і габаритами будівельних вантажів.

Водою, теплом, парою, газом, стисненим повітрям і електроенергією будівництво слід забезпечувати, як правило, від існуючих діючих систем, мереж і установок з використанням запроектованих постійних інженерних мереж і споруд.

Підготовка до будівництва складського і унікального об'єкта повинна включати роботи по організації режимних спостережень (сейсмометричних, гідрогеологічних, гідрологічних, геохімічних, геодезичних, маркшейдерських, метеорологічних, тензометричних ощо) за спеціальними програмами, а також створення, при необхідності, випробувальних полігонів, метрологічних пунктів і вимірювальних станцій. Програми дослідження робіт, випробувань конструкцій і елементів споруд, а також режимних спостережень повинні розроблятись замовником і генеральною проектною організацією одночасно з розробкою проектів організації будівництва та проектів виконання робіт (якщо контрактом не передбачене інше).

2.4 При підготовці будівельної організації до будівництва об'єктів належить забезпечувати: постійну готовність організації до взаємопов'язаного виконання всіх необхідних будівельно-монтажних робіт на всій сукупності об'єктів її будівельної програми;

націленість цієї діяльності на виконання зобов'язань по підрядних контрактах, з одного боку, та на врахування виробничих можливостей організації і додержання її інтересів - з іншого.

В процесі такої підготовки проробляється комплекс питань організації робіт на всю виробничу програму будівельно-монтажної організації з ув'язуванням обсягів і термінів їх виконання на всіх об'єктах цієї програми, завантаження виконавців, забезпечення усіма видами ресурсів. Горизонт такого планування повинен бути в межах одного-двох років, в залежності від ступеня визначенності даних про замовлення, виробничих, економічних та інших обставин функціонування організації. Чорновий баланс виробничої програми складається у загальних обсягах, а уточнення її та деталізацію в часі (терміни виконання і завершення робіт, передачі фронтів робіт, характер завантаження потужностей і потребу в ресурсах) одержують шляхом календарного планування реалізації програми.

На базі сформованої програми і графіків робіт вирішуються завдання по організації діяльності всіх виконавців на всіх об'єктах, своєчасній комплектації їх ресурсами, розрахунку техніко-економічних результатів діяльності, розробці заходів щодо розвитку (або згортання) виробничих потужностей.

При змінах договірних умов (зміні умов укладених контрактів, укладанні нових або розриві старих контрактів), виникнення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили), а також у зв'язку з інформацією зворотного зв'язку про відхилення реальних параметрів виробництва від їх прогнозних значень проводиться регулярне або епізодичне коригування виробничої програми. При цьому особливе значення має беззаперечне дотримання уже зафіксованих у контрактах зобов'язань. Крім того, по мірі наближення термінів виконання окремих робіт проводиться конкретизація і деталізація пов'язаних з цим параметрів програми, плану дій окремих виконавців, показників ресурсного забезпечення тощо.

2.5 При підготовці до виконання будівельно-монтажних робіт

повинні бути:

- розроблені проекти виконання робіт;

- передані і прийняті закріплені на місцевості знаки геодезичної розбивки по частинах будівель (споруд) і видах робіт.

До цього виду підготовки виробництва відносяться також:

- розробка і здійснення заходів по організації праці, забезпеченню (при необхідності) будівельних бригад технологічними картами та інструкціями;

- організація інструментального господарства для забезпечення бригад необхідними засобами малої механізації, інструментом, засобами виміру і контролю, засобами підмощування, огорожею і монтажною оснасткою в необхідному складі і кількості, згідно з проектом виконання робіт;

- обладнання майданчиків і стендів укрупнювального і конвеєрного складання конструкцій;

- створення запасу будівельних конструкцій, матеріалів і готових виробів, необхідного для виконання робіт з потрібною інтенсивністю;

- поставка або перебазування на робоче місце будівельних машин та пересувних (мобільних) механізованих установок.

3 ПРОЕКТНО-ТЕХНОЛОГIЧНА ДОКУМЕНТАЦІЯ 3 ОРГАНІЗАЦІЇ

БУДІВНИЦТВА ТА ВИКОНАННЯ РОБІТ

3.1 Документація з організації будівництва і виконання робіт включає проекти організації будівництва об'єктів (розділ "Організація будівництва" у складі затверджуваних проектів і робочих проектів) і проекти виконання робіт, які розробляються на основі робочої документації.

3.2 Будівельно-монтажні роботи повинні здійснюватись у відповідності з затвердженими проектами організації будівництва і проектами виконання робіт. Відхилення від рішень цих проектів повинні бути погоджені з організаціями, що розробили і затвердили ці проекти, а також з органами державного пожежного нагляду - у питаннях, що належать до їх компетенції.

3.3 Проекти організації будівництва і проекти виконання робіт повинні передбачати забезпечення міцності і стійкості споруджуваних і існуючих будівель, споруд і конструкцій в процесі будівництва, а також їх пожежну безпеку. При будівництві в складних умовах (природно-кліматичних, геологічних, техногенних тощо), а також при зведенні унікальних будівель і споруд для цього повинні передбачатись спеціальні заходи.

У складі проектів виконання робіт на будівництво унікальних об'єктів зі складними технічними рішеннями повинні розроблятися програми необхідних досліджень, випробувань та режимних спостережень, включаючи методи технічного контролю, організацію танцій, полігонів, вимірювальних постів та інші роботи, що забезпечують надійність проведення будівельно-монтажних робіт і подальшої експлуатації споруд.

3.4. Проект організації будівництва використовується замовником, підрядними організаціями та іншими учасниками інвестиційного процесу при організації їх діяльності по будівництву об'єкта, а також при вирішенні питань фінансування і матеріально-технічного забезпечення його будівництва.

3.5 Розділ "Організація будівництва" (проект організації будівництва) повинен бути ув'язаний з іншими розділами передпроектної та проектної документації.

В проектну і конструкторську документацію на унікальні об'єкти та об'єкти зі складними технічними рішеннями слід закладати розроблювані спеціалізованими проектно-технологічними організаціями конструктивні, монтажно-технологічні та інші рішення і заходи, спрямовані на забезпечення виконання будівельно-монтажних робіт ефективними і безпечними методами.

Проект організації будівництва повинна розробляти генеральна проектна організація або, на її замовлення, інша проектна організація, що має ліцензію на цей вид проектування. Проект організації будівництва при реконструкції або технічному переозброєнні діючого підприємства розробляється за участю замовника.

Проект організації будівництва розробляється на базі таких вихідних матеріалів:

- завдання на проектування даного об'єкта;

- матеріали інженерних вишукувань (при реконструкції та технічному переозброєнні об'єктів - матеріали їх передпроектного технічного обстеження) і дані режимних спостережень на територіях, які зазнають впливи несприятливих природних явищ і геологічних процесів;

- документи, що встановлюють строки будівництва (нормативні і контрактні);

- рекомендовані генеральною підрядною та субпідрядною організаціями рішення щодо застосування матеріалів і конструкцій, засобів механізації будівельно-монтажних робіт, порядку забезпечення будівництва енергетичними ресурсами, водою, тимчасовими інженерними мережами, а також місцевими будівельними матеріалами;

- відомості про умови поставки та транспортування з підприємств-постачальників будівельних конструкцій, готових виробів, матеріалів і устаткування;

- спеціальні вимоги до будівництва складних і унікальних об'єктів;

- відомості про умови виконання будівельно-монтажних робіт на об'єктах реконструкції та технічного переозброення;

- об'ємно-планувальні і конструктивні рішення будівель та споруд і принципові технологічні схеми основного виробництва об'єкта, що будуватиметься (його черги), з розбивкою на пускові комплекси та вузли;

- відомості про умови забезпечення кадрами будівельників;

- відомості про умови забезпечення транспортом, в тому числі для доставки будівельників від місця проживання до місця роботи;

- дані про дислокацію та потужності загальнобудівельних та спеціалізованих організацій та умови її перебазування;

- дані про наявність виробничої бази будівельної індустрії і можливості їх використання;

- відомості про умови забезпечення будівельників харчуванням,

медичним обслуговуванням, житловими, санітарно-побутовими та культурно-побутовими приміщеннями;

- заходи по захисту території будівництва від несприятливих природних явищ (зокрема, геологічних процесів), а також від можливих пожеж та етапність їх виконання;

- дані про забезпечення засобами пожежогасіння, в тому числі - первинними;

- дані про умови будівництва, що передбачаються контрактами з іноземними фірмами.

3.6 Склад і зміст проекту організації будівництва визначаються учасниками інвестиційного процесу в контракті на будівництво об'єкта з урахуванням його складності, умов будівництва, обсягів робіт та інших обставин. Рекомендації щодо складу проекту наведені у додатку 3, а форми основних проектних документів - у додатку 4.

3.7 Генеральна підрядна будівельна організація із залученням субпідрядних організацій, в залежності від термінів будівництва об'єкта, обсягів і складності робіт, вирішує, чи повинен проект виконання робіт розроблятися на будівництво всього об'єкта в цілому чи на спорудження окремих його частин (підземної і надземної частини, секції, прогону, поверху, ярусу тощо), виконання окремих технічно складних будівельних, монтажних і спеціальних робіт, а також робіт підготовчого періоду. Рекомендується передбачати передачу проекту виконання робіт на будівельний майданчик не пізніше, ніж за 2 місяці до початку спорудження відповідних частин об'єкта або виконання відповідних робіт.

Проекти виконання робіт розробляють генеральні підрядні будівельно-монтажні організації, а на окремі види загальнобудівельних, монтажних і спеціальних робіт - організації, що виконують ці роботи. За замовленням дирекції підприємства, що будується (замовника), генеральної проектної, генеральної підрядної або субпідрядної організації проекти виконання робіт можуть розробляти проектні, проектно-конструкторські, проектно-технологічні або інші організації. Розробники проекту виконання робіт повинні мати ліцензію на цей вид проектування.

Проекти виконання робіт по реконструкції та технічному переозброєнню діючих виробництв, які визначають методи і послідовність виконання робіт з урахуванням конкретних умов, розробляються проектними або проектно-технологічними організаціями спільно з підприємствами-замовниками за участю підрядних організацій одночасно з розробкою проектно-кошторисної документації.

3.8 Проект виконання робіт розробляється на базі таких вихідних матеріалів:

- завдання на розробку, яке видається будівельною організацією як замовником проекту виконання робіт, з обгрунтуванням необхідності розробки його на будівлю (споруду) в цілому, її частину або види робіт із зазначенням терміну розробки,

- проект організації будівництва;

- необхідна робоча документація;

- умови поставки конструкцій, готових виробів, матеріалів і устаткування, використання будівельних машин і транспортних засобів, забезпечення робочими кадрами будівельників основних професій, застосування бригадного підряду на виконання робіт, виробничо-технологічної комплектації і перевезення будівельних вантажів, а в необхідних випадках також умови організації будівництва і виконання робіт вахтовим методом;

- матеріали і результати технічного обстеження будівель та споруд діючих підприємств при їх реконструкції і технічному переозброєнні, а також вимоги до виконання будівельних, монтажних і спеціальних будівельних робіт в умовах діючого виробництва.

3.9 Склад і зміст проектів виконання робіт повинен формуватися на основі додатку 5, а форми основних документів - додатку 6.

Склад і зміст проектів виконання робіт технічно складних монтажних і спеціальних робіт (монтаж будівельних конструкцій, будівель і споруд, технологічного устаткування і трубопроводів, систем промислової вентиляції, теплоізоляція будівельних конструкцій і устаткування, виконання електромонтажних, газозварювальних та інших робіт) встановлюється з урахуванням відповідних відомчих норматив- них документів.

Склад і ступінь деталізації матеріалів, що розробляються в проекті виконання робіт, встановлюється відповідною будівельно-монтажною організацією, виходячи із специфіки і обсягів робіт, що виконуватимуться.

Проект виконання робіт затверджується керівником генеральної підрядної будівельно-монтажної організації, а по виконанню монтажних і спеціальних робіт - керівником відповідної субпідрядної організації за погодженням з генеральною підрядною удівельно-монтажною організацією. При необхідності проводиться також погодження із спеціалізованими організаціями, які експлуатують машини, механізми, виконують спеціальні роботи, а також з проектною організацією - у випадку додаткових виробничих та технологічних вимог, які пред'являються до конструкцій при виконанні робіт.

Проект виконання робіт на розміщення, реконструкцію і технічне переозброєння діючого (існуючого) підприємства, будівлі або споруди повинен бути погоджений також із замовником.

3.10 Для будівництва будівель і споруд з особливо складними конструкціями і методами виконання робіт проектні організації у складі проектної документації повинні розробляти проекти виконання технічно складних монтажних і спеціальних робіт і у складі робочої документації - робочі креслення на спеціальні допоміжні споруди, пристосування, пристрої і установки, до яких відносяться:

- оснастка і пристосування для транспортування і монтажу (підйому, насування, складання) унікального устаткування, негабаритних технологічних, будівельних і будівельно-технологічних блоків, спеціальна опалубка склепінь-оболонок, незнімна, та така, що ковзна опалубка, разового застосування спеціальні опалубки складних архітектурних монолітних конструкцій;

- пристрої для забезпечення робіт по штучному зниженню рівня грунтових вод, штучному заморожуванню грунтів і закріпленню їх, в тому числі способами цементації, глинизації, силікатизації, смолизації та термічного закріплення;

- шпунтові огорожі котлованів і траншей;

- пристрої для крупноблочного монтажу устаткування та укрупнювального складання конструкц1й;

- оснастка і спеціальні пристрої для зведення підземних споруд способом "стіна в грунті", прокладки підземних трубопроводів методом продавлювання грунту, зведення споруд глибокого закладання на полях-оболонках і з застосуванням спускних колодязів, а також пальових фундаментів при наявності осідаючих грунтів;

- захисно-запобіжні пристрої при виконанні буровибухових робіт

поблизу існуючих будівель і споруд;

- допоміжні пристрої, необхідні при пересуванні і надбудові будівель, будівництві їх в особливо стиснених умовах, а також у випадках реконструкції діючих підприємств, будівель, споруд. Для розробки вказаних проектів виконання робіт і робочої документації повинні залучатись спеціалізовані про-

ектні, проектно-конструкторські і проектно-технологічні організації.

3.11 Склад і зміст документації з організації робіт, що розробляється при підготовці будівельної організації до реалізації

всієї виробничої програми по будівництву, наведені у додатках 7 і 8.