Продовження. ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА ДБН А.3.1-5-96

Продовження. ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА ДБН А.3.1-5-96

4 УПРАВЛІННЯ БУДІВЕЛЬНИМ ВИРОБНИЦТВОМ ТА ІНФОРМАТИЗАЦІЯ

4.1 Управління будівельним виробництвом повинно постійно забезпечувати взаємоув'язану і ефективну діяльність учасників будівництва по реалізації виробничої програми (в тому числі зобов'язань по кожному контракту) і прийнятих рішень по організації будівництва і виконанню робіт. Зміст управління - вироб ка поточних завдань та доведення їх до безпосередніх виконавців, зворотній зв'язок, коригуючі дії.

4.2 Формування та конкретизація завдань виконавцям і виробка рішень по суттєвих коригуючих діях є предметом підготовки будівельного виробництва і формування документації з організації будівництва і виконання робіт.

Поточна координація діяльності учасників будівництва для виконання ними робіт у відповідності з планами і графіками, поточний контроль за виконанням будівельно-монтажних робіт і їх ресурсним забезпеченням, їх постійний облік і регулювання відносяться до завдань поточного оперативного управління. Його рекомендується здійснювати через диспетчерську службу.

4.3 Диспетчерська служба здійснює такі функції оперативно-диспетчерського управління:

- збір, передача, обробка та аналіз оперативної інформації про хід виконання будівельно-монтажних робіт, що надходять від організацій і підрозділів, а також інформації про допущені відхилення від проектів виконання робіт;

- контроль за дотриманням технологічної послідовності і регулювання ходу будівельно-монтажних робіт у відповідності із затвердженими графіками виконання робіт, забезпечення споруджуваних об'єктів матеріальними і трудовими ресурсами, засобами механізації і транспорту;

- забезпечення постійної взаємодії загальнобудівельних та інших організацій і підрозділів, що беруть участь у будівництві;

- передача інформації керівництву будівельної організації або в диспетчерський пункт вищої організації, що координує будівництво, за встановленими формою і обсягом;

- передача оперативних розпоряджень керівництва виконавцям і контроль за їх виконанням.

При реконструкції та технічному переозброєнні діючих підприємств рекомендується створювати об'єднані диспетчерські служби будівельної організації та дирекції підприємства, які повинні забезпечувати, окрім вказаних, такі додаткові функції:

- оперативне керівництво роботами із забезпеченням погоджених дій будівельного і експлуатаційного персоналу;

- регулювання спільного використання транспортних комунікацій, інженерних мереж, вантажопідйомного та іншого устаткування підприємства будівельним та експлуатаційним персоналом;

- забезпечення взаємодії загальнобудівельних, спеціалізованих і експлуатаційних організацій і підрозділів при виконанні будівельно-монтажних робіт паралельно з функціонуванням підприємства.

В районах будівництва крупних промислових комплексів і при забудові житлових масивів за взаємною згодою учасників будівництва може бути створена об'єднана диспетчерська служба.

4.4 Ефективне функціонування комплексу управлінських задач будівельної галузі забезпечується засобами її інформації. Робочий інструмент інформатизації - система автоматизованих робочих місць (АРМ), орієнтованих на інформаційну підтримку прийняття рішень на всіх етапах будівельного виробництва - при його підготовці, розробці ПТД, керуванні виконанням робіт і забезпеченням їх всіма видами ресурсів.

Інформаційне, програмне і технічне забезпечення інформатизації повинні постійно обновлюватися і розвиватися для підтримки їх на рівні поточних інформаційних потреб галузі, її організацій та підприємств, а також у зв'язку з розвитком технічних засобів (обчислювальної техніки, техніки зв'язку, оргтехніки тощо) і комп'ютерних інформаційних технологій.

5 РОБОЧА СИЛА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ

5.1 Для виконання будівельно-монтажних робіт підрядчик залучає в необхідній кількості інженерно-технічних спеціалістів і робітників відповідної кваліфікації. При відповідному обгрунтуванні замовник може ставити питання про усунення від виконання робіт працівників з недостатньою професійною кваліфікацією.

5.2 Бригади робітників, в залежності від характеру роботи, можуть формуватися як комплексні або спеціалізовані по окремих видах робіт. Комплексні бригади доцільно формувати дня створення ними закінченої будівельної продукції, укрупнених етапів робіт, конструктивних вузлів.

5.3 Організація праці повинна забезпечувати її високу продуктивність, своєчасність виконання робіт, потрібну якість будівельної продукції та безпечні умови праці. Питання організації праці входять складовою частиною в проекти організації будівництва і проекти виконання робіт.

В проекти виконання робіт слід включати технологічні карти, що містять в собі сучасні методи виконання робіт і прийоми праці.

Для виконання доручених бригаді робіт їй повинен своєчасно (у відповідності з графіками робіт) надаватися необхідний фронт робіт, комплект матеріально-технічних ресурсів і технічних засобів оснащення.

5.4 Охорона праці працівників повинна забезпечуватись:

- обов'язковою попередньою експертизою проектної документації на її відповідність нормативним актам про охорону праці;

- організацією технологічних процесів у відповідності з вимогами діючих санітарних норм, механізацією та автоматизацією важких і небезпечних робіт;

- видачею працівникам необхідних засобів індивідуального захисту (спеціального одягу, взуття, захисних касок тощо);

- виконанням заходів щодо колективного захисту робітників (огородження, освітлення, вентиляція, захисні і запобіжні пристрої і пристосування тощо);

- наданням санітарно-побутових приміщень та обладнання, організацією санітарно-побутового та медичного обслуговування (зокрема, проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів) у відповідності з діючими нормами і характером виконуваних робіт.

Робітникам повинні бути створені необхідні умови праці, харчування (в тому числі спецхарчування та дієтхарчування) і відпочинку.

При організації праці треба додержуватись вимог чинного законодавства та діючих санітарних норм щодо вікової придатності працюючих до виконання тих чи інших робіт на об'єктах будівництва, умов праці жінок, підлітків, пенсіонерів та інвалідів, гранично допустимих норм переміщення вантажів жінками.

В процесі виконання будівельно-монтажних робіт необхідно дотримуватися нормативних вимог щодо попередження порушень технологічної дисципліни, техніки безпеки та пожежної безпеки у будівництві. 3 усіма працівниками повинен проводитись увідний інструктаж та інструктаж на робочих місцях з техніки безпеки, пожежної безпеки та виробничої санітарії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо, перед призначенням на таку роботу, пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а згодом - щорічну перевірку знань нормативних актів з пожежної безпеки.

5.5 Керівництво підрядної організації несе відповідальність перед своїми працівниками за виконання чинних нормативних документів і взятих зобов'язань з праці, заробітної плати та забезпечення нормальних умов праці і відпочинку на будівельному майданчику, а також вживає необхідних заходів для попередження порушень працівниками технологічної та виробничої дисципліни і громадського порядку. Учасники інвестиційного процесу самостійно розподіляють між собою обов'язки з забезпечення працівників житлом, ранспортом, харчуванням, водою, медичним обслуговуванням, страхуванням тощо.

6 МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНIЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

6.1 Забезпечення будівництва об'єктів всіма видами матеріально-технічних ресурсів повинно створювати передумови для дотримання календарних планів та графіків будівельно-монтажних робіт, що відображають прийняту технологічну послідовність їх проведення та строки виконання, необхідні для реалізації умов контракту.

6.2 Матеріально-технічні ресурси поставляються на будови через систему прямих договорів (контрактів) з підприємствами виробниками, через товарні біржі, постачально-збутові та інші посередницькі організації.

Забезпечення будівництва матеріалами, устаткуванням, виробами, виробництво і споживання яких контролюється державою, здійснюється через відповідні державні органи і регламентується згідно із встановленим порядком.

В контракті на будівництво об'єкта слід визначати порядок забезпечення будівельно-монтажних робіт матеріально-технічними ресурсами та обов'язки учасників будівництва (замовник, підрядчик, субпідрядчики, комплектуючі організації та інші) з цих питань замовлення, поставка, приймання, розвантаження, складування, подача на будівельний майданчик, контроль якості, кількості, комплектності тощо.

6.3 Загальна потреба в будівельних матеріалах, деталях та конструкціях на виконання будівельно-монтажних робіт і на виготовлення конструкцій та деталей для будівництва об'єктів, а також диференціація цієї потреби по об'єктах і їх частинах, видах і виконавцях робіт, комплектах, строках використання, постачальниках і таке інше визначається в проектно-кошторисній і організаційно-технологічній документації у відповідності з діючими нормами і методичними вказівками.

6.4 Матеріально-технічне забезпечення будівництва об'єктів рекомендується здійснювати на основі виробничо-технологічної комплектації, що передбачає доставляння технологічних комплектів будівельних конструкцій, деталей, матеріалів та інженерного бладнання в ув'язці з технологією та строками виконання будівельно-монтажних робіт.

При організації комплектного постачання конструкцій, деталей, матеріалів та інженерного обладнання слід передбачати:

- комплектацію видів робіт, що виконуються на організаційнотехнологічних модулях об'єкта (будівлях, спорудах, вузлах, ділянках, секціях, поверхах, ярусах, приміщеннях тощо), всіма видами матеріально-технічних ресурсів, незалежно від джерел і порядку їх надходження;

- підвищення технологічної готовності виробів, матеріалів і інженерного обладнання та поставку на споруджувані об'єкти конструкцій, деталей, матеріалів та обладнання в комплекті з необхідними інвентарними кріпильними виробами та іншими готовими до застосування супутніми допоміжними матеріалами і виробами.

6.5 Організація транспортування, складування та зберігання матеріалів, деталей, конструкцій, устаткування, будівельного інвентаря і оснастки повинна відповідати вимогам стандартів і технічних умов і виключати можливість їх пошкодження, псування та втрат.

7 МЕХАНІЗАЦІЯ І ТРАНСПОРТ

7.1 Механізація будівельно-монтажних робіт на об'єктах покликана підвищувати техніко-економічні показники будівельного виробництва за рахунок підвищення продуктивності праці, скорочення тривалості будівництва та інших факторів, обумовлених ефективним застосуванням будівельних машин, устаткування та засобів малої механізації.

Ступінь і характер механізації робіт на об'єкті вибирається виконавцем робіт або, за погодженням з ним, розробниками проекту організації будівництва і проектів виконання робіт, виходячи з технічної необхідності і техніко-економічної доцільності.

7.2 Ефективність механізації будівельних, монтажних і спеціальних будівельних робіт забезпечується її комплексністю, яка передбачає застосування технологічно ув'язаних і техніко-економічно обгрунтованих комплектів будівельних машин, устаткування, засобів малої механізації, технологічної оснастки, інвентаря, пристроїв та інструменту.

Склад комплектів будівельних машин - їх види, характеристики, кількість провідних і допоміжних машин у комплекті, а також склад технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, оснастки, інвентаря, пристроїв та інструменту визначається в проекті організації будівництва і проектах виконання робіт у відповідності з прийнятою технологією виконання робіт.

Розстановка на об'єкті вантажопідйомних машин визначається в проекті організації будівництва, уточнюється і деталізується в проекті виконання робіт з урахуванням їх спільної безпечної роботи. Відхилення в розміщенні вантажопідйомних машин допускається тільки за умови погодження з розробниками проекту виконання робіт і організацією, яка експлуатує машини.

7.3 В стиснених умовах, особливо при реконструкції та технічному переозброєнні діючих підприємств, повинні застосовуватись будівельні машини невеликих габаритів з високою маневреністю, а, в закритих приміщеннях - з електричним приводом.

7.4 При достатніх обсягах будівельно-монтажних робіт, які обслуговуються засобами малої механізації, доцільно зосереджувати ці засоби в спеціалізованих підрозділах будівельних організацій (ділянках, управліннях малої механізації), в яких необхідно мати інструментально-роздаточні пункти і пересувні механізовані майстерні з необхідними технічними засобами механізованого виконання будівельно-монтажних робіт.

7.5 При значних обсягах транспортних перевезень доцільно проробляти організацію роботи транспорту в проекті організації будівництва. При цьому вибираються транспортні схеми поставки будівельних матеріалів, конструкцій, деталей і устаткування, обгрунтовується потреба в транспортних засобах, розробляються графіки їх роботи в технологічній ув'язці з графіками будівництва об'єктів, діяльністю перевалочних баз, залізничних станцій, річкових і морських портів і пристаней, повітряних портів.

7.6 Способи і терміни перевезення вантажів визначаються в проектах виконання робіт, виходячи з необхідності забезпечення їх доставки на будови в терміни, обумовлені графіками робіт, з врахуванням характеру навантажувально-розвантажувальних операцій, умов приоб'єктного зберігання тощо. При значних обсягах перевезень може розроблятися окремий проект виконання транспортних робіт.

8 ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ БУДІВЕЛЬНОЇ ПРОДУКЦІЇ

8.1 Будівельно-монтажні організації повинні забезпечувати потрібну якість і надійність будівель і споруд шляхом здійснення комплексу технічних, економічних і організаційних заходів по ефективному управлінню якістю на всіх стадіях створення будівельної продукції. Ці заходи повинні включати сукупність заходів, методів і засобів, спрямованих на забезпечення відповідності якості будівельно-монтажних робіт і закінчених будівництвом об'єктів вимогам нормативних документів і проектної документації.

8.2 Контроль якості будівельно-монтажних робіт і закінченої будівельної продукції повинні здійснювати атестовані служби контролю якості, оснащені технічними засобами, що забезпечують необхідну достовірність і повноту контролю, які входять до складу будівельно-монтажних організацій або залучаються зі сторони.

Контроль якості будівельно-монтажних робіт здійснюється також замовником у порядку технічного нагляду, проектними організаціями в порядку авторського нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами державного нагляду та контролю, що діють на основі спеціальних положень.

8.3 Виробничий контроль якості будівельно-монтажних робіт включає вхідний контроль робочої документації, конструкцій, виробів, матеріалів та устаткування, операційний контроль окремих будівельних процесів або виробничих операцій і приймальний контроль будівельно-монтажних робіт. Питання управління якістю будівельної продукції повинні включатися в проекти виконання робіт (див. додаток 5).

8.4 При вхідному контролі робочої документації проводиться перевірка її комплектності і достатності технічної інформації, що міститься в ній, для виконання робіт, а також технологічності проектних рішень.

При вхідному контролі конструкцій, виробів, матеріалів і устаткування перевіряється зовнішнім оглядом їх відповідність вимогам стандартів або інших нормативних документів і робочій документації, а також наявність і зміст паспортів, сертифікатів та інших супроводжувальних документів.

8.5 Операційний контроль здійснюється в ході виконання будівельних процесів або виробничих операцій і повинен забезпечувати своєчасне виявлення дефектів і вжиття заходів щодо їх попередження.

При операційному контролі слід перевіряти дотримання технології виконання будівельно-монтажних процесів, а також відповідність виконуваних робіт робочим кресленням, будівельним нормам, правилам і стандартам. Особливу увагу слід звертати на виконання спеціальних заходів при будівництві на осідаючих грунтах, в районах із зсувами і карстовими явищами, а також при будівництві складних і унікальних об'єктів. Результати операційного контролю повинні заноситися до журналу робіт.

При операційному контролі слід керуватися відповідними нормативними документами по будівництву (ДБН), технологічними типовими технологічними) картами або схемами виконання робіт, схемами операційного контролю якості. Схеми операційного контролю якості, як правило, повинні містити в собі ескізи конструкцій з зазначенням припустимих відхилень в розмірах, переліки операдій або процесів, що контролюються виконавцем робіт (майстром), за участю, при необхідності, будівельної лабораторії, геодезичної та інших служб спеціального контролю, дані про склад, терміни та способи контролю.

8.6 При приймальному контролі необхідно проводити перевірку якості виконаних будівельно-монтажних робіт, а також відповідальних конструкцій.

8.7 Приховані роботи підлягають огляду зі складанням актів за формою, наведеною в додатку 9. Акт огляду прихованих робіт повинен складатися на завершений процес, виконаний самостійним підрозділом виконавців. Перелік видів робіт та конструкцій, на які повинні складатися акти огляду прихованих робіт, наведений у додатку 10.

Огляд прихованих робіт і складання акта у випадках, коли- наступні роботи повинні розпочинатись після перерви, слід здійснювати безпосередньо перед виконанням наступних робіт.

В усіх випадках забороняється виконання наступних робіт при відсутності актів огляду попередніх прихованих робіт.

8.8 Відповідальні конструкції підлягають прийняттю в процесі будівництва по мірі їх готовності (за участю представника проектної організації або авторського нагляду) із складанням акта проміжного прийняття цих конструкцій за формою, наведеною у додатку 11.

8.9 Огляд прихованих робіт і приймання відповідальних конструкцій на складних і унікальних об'єктах повинні проводитись з урахуванням особливих вказівок і технічних умов проекту (робочого проекту), що повинно відображатись у відповідних актах.

8.10 На всіх стадіях будівництва з метою перевірки ефективності виконаного раніше виробничого контролю будівельні організації повинні вибірково здійснювати інспекційний контроль силами спеціальних служб або створюваних з цією метою комісій.

8.11 По результатах виробничого та інспекційного контролю якості будівельно-монтажних робіт, а також за розпорядженням щодо усунення недоліків, виявлених органами технічного нагляду замовника, авторського нагляду проектних організацій, державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами державного нагляду, повинні бути вжиті заходи щодо усунення виявлених дефектів, про що повинні бути зроблені записи в загальному журналі робіт.

9 ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА ПРИ РЕКОНСТРУКЦІЇ ТА

ТЕХНIЧНОМУ ПЕРЕОЗБРОЄННІ ПІДПРИЄМСТВ

9.1 Виконання будівельно-монтажних робіт в умовах реконструкції і технічного переозброєння діючих підприємств повинно бути ув'язано з виробничою діяльністю цих підприємств. Замовник і підрядчик повинні визначити порядок погоджених дій і призначити відповідального за оперативне керівництво роботами.

9.2 Необхідність і терміни зупинки основного виробництва (або окремих його ділянок) визначаються проектом (робочим проектом) реконструкції або технічного переозброєння і проектом виконання робіт. Доцільно виконувати максимально можливий обсяг будівельно-монтажних робіт у період до зупинки та під час планових технологічних зупинок основного виробництва.

9.3 Проектом слід передбачити спільне використання внутрішньозаводських транспортних комунікацій, інженерних мереж і цехового вантажопідйомного устаткування будівельним і експлуатаційним персоналом.

9.4 При реконструкції і технічному переозброєнні належить враховувати дані обстеження технічного стану конструкцій, внутрішньоцехових і внутрішньозаводських транспортних засобів і комунікацій, обладнання та інженерних мереж, умов виконання демонтажних і будівельно-монтажних робіт (загазованість, запиленість, вибухо- і пожежонебезпека, підвищений шум, стисненість тощо).

9.5 Замовник і підрядчик із залученням генеральної проектної організації повинні:

- погодити обсяги, технологічну послідовність і строки виконання будівельно-монтажних робіт, а також умови їх суміщення з роботою виробничих цехів і ділянок підприємства;

- визначити послідовність розбирання конструкцій, а також розбирання і (або) переносу інженерних мереж, місця і умови підключення тимчасових мереж водопостачання, енергопостачання та інше;

- визначити порядок оперативного керівництва, включаючи дії будівельників і експлуатаційників при виникненні аварійних ситуацій;

- скласти і погодити перелік послуг замовника і його технічних засобів, які можуть бути використані будівельниками при виконанні робіт;

- визначити і погодити умови організації комплектної і першочергової поставки устаткування і матеріалів, організації перевезень і складування вантажів, пересування будівельної техніки по території підприємства, розміщення мобільних (інвентарних) будівель і споруд.

10 ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА В ПРОЦЕСІ

БУДІВНИЦТВА

10.1 Генпідрядна будівельна організація повинна одержати дозвіл на виконання будівельно-монтажних робіт від місцевих органів влади за місцем будівництва. Для цього вона подає копію позитивного висновку державної екологічної експертизи документації, за якою споруджуватиметься об'єкт (якщо він відноситься до затвердженого Кабінетом Міністрів України Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку), а також план здійснення заходів по забезпеченню охорони навколишнього природного середовища в процесі будівництва об'єкта та проведення пусконалагоджувальних робіт згідно з вимогами природоохоронного законодавства України та положеннями зазначеного висновку держекоекспертизи.

10.2 Будівельно-монтажні роботи по спорудженню будь-яких об'єктів повинні здійснюватись із дотриманням вимог природоохоронного законодавства та забезпечувати ефективний захист навколишнього природного середовища (земель, надр, одних об'єктів, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу) від забруднення і пошкодження.

Заходи щодо забезпечення цього повинні бути передбачені в проектно-кошторисній та організаційно-технологічній документації.

10.3 Будівельно-монтажні роботи на територіях з обмеженим режимом господарської діяльності (заповідні об'єкти, їх охоронні зони і т.ін.) повинні здійснюватись тільки у відповідності з документами, що визначають статус таких територій, із дотриманням вимог щодо цих робіт, що містяться у висновках державної екологічної та державної санітарно-гігієнічної експертиз.

10.4 На території об'єктів, що будуються, не допускається не передбачене проектною документацією знесення деревно-чагарникової рослинності і засипання грунтом кореневих шийок і стовбурів дерев і чагарників, що ростуть.

10.5 Не допускається відведення поверхневих стічних вод з території будівельних майданчиків безпосередньо на рельєф без здійснення інженерних протиерозійних заходів, що надійно попереджають виникнення осередків техногенної ерозії грунтів.

При виконанні будівельних та планувальних робіт родючий шар грунту повинен зніматись і складуватись для подальшого використання при благоустрої та озелененні територій, рекультивації земель або ж для меліорації малопродуктивних сільгоспугідь.

10.6 Тимчасові автомобільні дороги та інші під'їзні шляхи повинні влаштовуватися з урахуванням вимог щодо запобігання пошкодженню сільськогосподарських угідь та деревно-чагарникової рослинності.

10.7 Будівельно-монтажні роботи в зонах житлової забудови повинні виконуватись із дотриманням вимог щодо попередження пилоутворення і забруднення повітряного басейну. Не допускається при прибиранні відходів та сміття скидати їх з будівель та споруд без застосування закритих лотоків та бункерів-накопичувачів.

10.8 В процесі виконання бурових робіт при досягненні водоносних горизонтів необхідно вживати заходів для запобігання неорганізованому виливу підземних вод.

При виконанні робіт по штучному закріпленню слабких грунтів необхідно вживати заходів для запобігання забрудненню підземних вод нижчих горизонтів.

Ці заходи повинні бути передбачені в проектно-кошторисній та організаційно-технолоічній документації і беззастережно виконуватись при здійсненні будівництва.

10.9 Проектом організації будівництва і проектами виконання робіт повинні передбачатися заходи щодо необхідного очищення і знешкодження виробничих та господарсько-побутових стоків, що утворюються на будівельному майданчику. Ці заходи повинні беззастережно виконуватись при здійсненні будівництва.

10.10 Попутна розробка природних ресурсів допускається тільки при наявності проектної документації, погодженої відповідними органами нагляду і місцевої адміністрації.

10.11 Роботи по меліорації земель, створенню ставків і водосховищ, ліквідації ярів, балок, боліт і вироблених кар'єрів, які виконуються попутно із будівництвом об'єктів виробничого і житлово-цивільного призначення, можуть виконуватись тільки при наявності відповідної проектної документації, погодженої в установленому порядку із зацікавленими організаціями і органами державного нагляду.

10.12 Роботи по розчищенню, днопоглибленню та берегоукріпленню русел рік та водойм можуть проводитись тільки у відповідності із спеціально розробленою з урахуванням вимог водного Кодексу України з даних питань документацією, погодженою і затвердженою у встановленому порядку.

10.13 Передбачене затвердженою документацією знесення зелених насаджень повинно в обов'язковому порядку компенсуватись створенням рівновеликих (або більших за площею чи кількістю) нових насаджень у місцях, визначених компетентними органами при погодженні документації, або при озелененні і упорядкуванні території об'єкта, що будується, та його санітарної зони.

Організація робіт по знесенню зелених насаджень повинна перед бачати їх поступовість і поетапність, які б дозволяли місцевій фауні своєчасно мігрувати за межі території будівництва.

11 ЛІЦЕНЗУВАННЯ ВИКОНАВЦІВ БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ

І СЕРТИФІКАЦІЯ БУДІВЕЛЬНОЇ ПРОДУКЦІЇ

11.1 Юридичні та фізичні особи, що виконують будівельно-монтажні роботи та створюють будівельну продукцію, а також ті, що виконують організаційно-технологічне проектування, повинні забезпечувати додержання прав та інтересів споживачів своєї продукції, безпеку (в тому числі, пожежну) будівельно-монтажних робіт та охорону навколишнього середовища.

Здатність учасника будівельної діяльності додержуватись цих умов та виконувати ті чи інші види робіт у відповідності з вимогами будівельних норм, правил, стандартів, технічних вимог та проектів повинна бути підтверджена державною ліцензією на право виконання цих видів робіт. Перелік видів робіт та послуг у проектуванні та будівництві, на виконання яких необхідно мати ліцензію, затверджується Кабінетом Міністрів України.

11.2 Учасники будівельної діяльності повинні дотримуватись передбачених ліцензією умов та правил виконання відповідних видів робіт і стежити за своєчасним продовженням терміну чинності ліцензії.

При порушенні виконавцем передбачених ліцензією умов та правил виконання відповідних видів робіт чинність ліцензії може бути тимчасово припинено органами державного ліцензування або вона може бути ними анульована.

11.3 Чинним законодавством України передбачено обов'язкову сертифікацію продукції, робіт та послуг, по яких в державних стандартах є вимоги щодо забезпечення безпеки життя та здоров'я людей, їх майна, а також охорони навколишнього середовища.

Сертифікацію здійснює Державна система сертифікації України

- УкрСЕПРО. Сертифікація проводиться на відповідність продукції обов'язковим вимогам нормативно-технічних документів, у тому числі

- міжнародних і національних стандартів інших країн, що діють в Україні. Сертифікат відповідності реєструється в Державному реєстрі системи.

Перелік продукції (в тому числі продукції будівельної галузі), яка підлягає обов'язковій сертифікації, встановлюється Держстандартом України. Система передбачає також можливість добровільної сертифікації продукції за заявою її виготовлювача, споживача або постачальника.

Сертифікат відповідності або знак відповідності системи УкрСЕПРО вказує, що контроль за відповідністю даної продукції вимогам стандартів знаходиться у віданні цієї системи. По результатах технічного нагляду за стабільністю якості сертифікованої продукції орган з сертифікації може, в необхідних випадках, призупинити або анулювати чинність сертифікату. Чинність сертифікату припиняється з моменту виключення його з Державного реєстру системи УкрСЕПРО.